کرج, بلوار هفت تیر, ساختمان نقشینه 02632762296

رزین اپوکسی

اپوکسی نوع بهبود یافته رزین است .اصطلاح اپوکسی به گروهی از مواد شیمیایی گفته میشود که در آن یک اتم اکسیژن با دو اتم کربن پیوند داشته باشد. رزین اپوکسی (Epoxy Resin) مصالحی دو جزئی است که از ترکیب رزین اپوکسی و سخت کننده یا هاردنر تشکیل شده است و زمانی که پخت می‌شود اتصال سخت و بادوامی ایجاد می‌کند و خاصیت چسبندگی بسیار خوب به بسترهای مختلف بویژه فلزات را دارد، به علت غلظت کم و قدرت نفوذ بالای خود دارای مقاومت شیمیایی بالا (بویژه در محیط های شدید اسیدی و قلیایی) می‌باشند.

بازرگانی آوام رزین نامور

برای مشاوره در مورد کاربردهای این ماده و اطلاع از قیمت ها و خرید آن،

می توانید با شماره 09121763663 تماس بگیرید و با کارشناسان بازرگانی نامور صحبت کنید.

کاربردهای رزین اپوکسی

اشتراک گذاری :

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

پاک کردن اپوکسی

اپوکسی در حالت عادی به شکل مایع است اما در ترکیب با هاردنراول گرم شده و بعد رفته رفته سرد و سخت می‌شود و به ماده‌ای بسیار چسبناک تبدیل می شود. از طرفی بعد از آنکه خشک و سفت شد براحتی نمیتوان آن را پاک کرد.
برای پاک کردن اپوکسی اول باید آن را به حالت مایع یا ژلی تبدیل کنید تا بتوانید رزین را پاک کنید.

برای پاک کردن رزین سه روش مختلف وجود دارد:
مواد شیمیایی
انجماد
قدم اول برای پاک کردن اپوکسی ابتدا دستکش دست کنید و حتما از عینک ایمنی و ماسک فیلتردار استفاده کنید.

پاک کردن رزین به روش گرما دهی
سطحی که به اپوکسی آغشته شده است را استون بزنید و به مدت یک ساعت یا بیشتر، صبر کنید تا سطح با استون در تماس باشد. مراقب باشید که استون سطح آغشته به رزین را از بین نبرد.
و به خاطر داشته باشید که استات، تری استات و الیاف مد آکریلیک در استون حل می‌شوند. استفاده از این محصولات باعث ایجاد حفره‌هایی می‌شود که قابل ترمیم نیستند.

پس ازاین کار ، حدود چند دقیقه محل را با سشوار صنعتی ، داغ کنید. برای اینکه اپوکسی نرم شود ، باید دما به بیش از 200 درجه برسد. هرگز سشوار را روی یک نقطه ثابت نگه ندارید و حتما آن را روی سطح حرکت دهید.
در سطوح پلاستیکی و چوبی ممکن است سطح در اثر حرارت زیاد بسوزد. وقتی
اپوکسی نرم شد، آن را با استفاده از کاردک پلاستیکی یا پشت چاقو جدا کنید.

پاک کردن اپوکسی با استفاده از مواد شیمیایی
به این نکته توجه کنید که مواد شیمیایی ممکن است ، موجب آسیب به سطوح به پارچه ای، پلاستیکی، وینیل یا … شود وممکن است سطح در ماده شیمیایی حل شده و آن را از بین ببرد.
مواد شیمیایی مانند اکسیدان 3 و 4 به سرعت مشتعل می‌شود. استفاده از تینر نقاشی بهترین راه حل است ؛ زیرا استون تینر نفاشی اپوکسی را به راحتی نرم می‌کند.
ماده شیمیایی را به طور مستقیم روی اپوکسی قرار دهید. میتوانید دستمالی را به ماده شیمیایی آغشته کرده و بعد روی سطح قرار دهید. بعد از یک ساعت باید اپوکسی به حالت نرم یا به صورت ژل در بیاید.
2 تا 3 قاشق غذاخوری تری سدیم فسفات را در داخل یک گالن آب گرم بریزید و ترکیب کنید. سپس مخلوط را روی لکه ریخته و با اسفنج پخش کنید. بعد از 5 دقیقه ماده را پاک کنید.

اول با کاردک پلاستیکی رزین را بتراشید و آن را با دستمال کاغذی جدا کنید. اگر مقداری اپوکسی روی سطح باقی ماند، ماده شیمیایی را روی آن ریخته و صبر کنید تا شل شود و بعد آن را از روی سطح پاک کنید. در آخر با استفاده از دستمالی تمیز و آب گرم سطح را کاملا تمیز کنید.

پاک کردن اپوکسی به روش انجماد
برای این کار به اسپری منجمد کننده نیاز دارید که میتوانید از از ابزار فروشی‌ها تهیه کنید
قبل از استفاده باید آن را به خوبی تکان دهید بعد از فاصله 30 سانتی‌متری روی لکه اسپری کنید. بعد از اسپری کردن، رزین اپوکسی منجمد و شکننده می‌شود. سپس با استفاده از کاردک پلاستیکی یا چاقویی کند می‌توانید لکه رزین را بشکنید.