کرج چهار راه مصباح 02632209749

پنتا اریتریتول » مونو پنتا

شماره تماس برای اطلاع از قیمت ها

02632209749
09121763663
09121844692

پنتا اریتریتول چیست و چه خواص فیزیکی و شیمایی دارد؟

پنتا اریتریتول که با نام مونو پنتا یا هیدروکسی متیل نیز شناخته می شود، به دلیل ترکیبات پیچیده ای که دارد، یک ترکیب آلی به حساب می آید.‌ مونو پنتا یک نوع الکل است که با تصفیه کردن استالدهید و فرمالدهید تولید می‌ شود. این ماده ساختارهای مختلفی دارد که یکی از متداول ترین آن ها از یک اتم کربن مرکزی تشکیل شده که به چهار گروه هیدروکسی یا الکل متصل است.

در حال حاضر این محصول با کیفیت ها، ترکیبات و برندهای مختلفی تولید و روانه بازار می شود. در واقع شرکت های مختلف ایرانی و خارجی سود خود را بر پایه فروش پنتا اریتریتول گذاشته اند. پیش از کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باید بدانید جهت بالا رفتن کیفیت محصولات تولیدی با این ماده، باید با کیفیت ترین نوع آن را از برندی بسیار معتبر تهیه کنید.

شرکت بازرگانی نامور ارائه دهنده بهترین و با کیفیت ترین نوع پنتا اریتریتول است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت و نحوه خرید این محصول می توانید با شماره 09121763663 تماس بگیرید. همچنین با تماس با این شماره و مشورت با کارشناسان می توانید نسبت به خرید مواد دیگر مانند دی متیل فرمامید، انواع پترورزین مانند پترورزین c9 و پترورزین c5، استون، اروزیل، پتاس، تیتانیوم دی اکسید، مونو پروپیلن گلیکول، سیکلوهگزانون و پلی وینیل الکل نیز اقدام کنید. در ادامه به منظور شناخت بیشتر این محصول سعی کرده ایم ویژگی ها و خصوصیات آن را بیان کنیم:

خصوصیات پنتا اریتریتول

همانطور که گفتیم پنتا اریتریتول یک ترکیب آلی است که یک نوع الکل کریستال صنعتی نیز به شمار می رود. اما این ماده که در صنایع و ساخت محصولات مختلف به کار برده می شود ویژگی های مشخصی دارد. از آنجایی که این ویژگی های یک ماده است که کاربرد آن ها را تعیین می کند، دانستن آن ها امری ضروری به شمار می رود. به همین دلیل آنجای چ÷آندر ادامه برخی از مهمترین آن ها را شرح خواهیم داد:

 • این ماده در حالت عادی به شکل جامد و سفید رنگ بوده و بدون بو نیز هست.
 • مونو پنتا به راحتی با آب مخلوط می شود؛ لبته این مقدار به درجه آب نیز بستگی دارد. هرچقدر آب خنک تر باشد میزان حل شدن آن بیشتر بوده و با گرم شدن آب از میزان حلالیت آن نیز کم می شود.
 • همچنین در سایر مواد مانند اتانول، متانول، اتیلن گلایکول، گلیسرول و فرمآ آ ÷­آلدهید نیز حل می شود.
 • این ماده در موادی مانند استون، پارارفین، بنزن، اتر و تتراکلرید کربن حل نمی شود.
 • این ماده نقطه ذوب 260 درجه سانتی گراد داشته و نقطه جوش آن نیز 276 درجه سانتی گراد است.
 • نقطه اشتعال این ماده 240 درجه سانتی گراد است.

پنتا اریتریتول

کاربردهای پنتا اریتریتول

کاربردهای گسترده پنتا اریتریتول بر افرادی که با آن آشنایی و سر و کار دارند پوشیده نیست. از این محصول به میزان 14.5 درصد در تولید جوهرهای آلکیدی، 37 درصد در رنگ های آلکیدی، 11 درصد در چسب های آلکیدی، 9 درصد در پلاستی سایزرها، 8 درصدر در لاک های آلکیدی برای چوب و کف، 4 درصد در روان کننده ها، 7 درصد روکش های ضد اشعه، 1.3 درصد مواد منفجره و 8.3 درصد در سایر صنایع مانند صنایع دارویی استفاده می شود. از آنجایی که بر شمردن تمامی کاربردها در اینجا امری غیر ممکن است، در ادامه به مهمترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • پنتا اریتریتول و پلیمرسازی : برای تولید پلاستیک ساز، آنتی اکسیدان و تثبیت کننده از این ماده استفاده می شود.
 • پنتا اریتریتول و صنعت لاک و رنگ: برای سنتز کردن لاک های اکلیلی، تولید جوهر برای چاپ، در تولید برخی از رنگ های پلی اورتان، و تولید ماده های مقاوم در برابر احتراق از این ماده استفاده می گردد.
 • تولید روان کننده های مصنوعی : یکی از اجزاء اصلی تولید روغن روان کننده های موجود، مونو پنتا است.
 • پنتا اریتریتول و مواد منفجره : همچنین یکی از اجزاء اصلی برای تولید مواد منفجره نیز این ماده است که بسیار هم شناخته شده می‌ باشد.
 • دیگر صنایع : در تولید رنگ ها، مواد آرایشی، مونومرهای ضد اشعه، تثبیت کننده پلی وینیل کلرید، تولید استرها، رزین الکیدی، آنتی اکسیدان و موارد بسیار دیگر از مونو پنتا استفاده می شود.

 

شرایط نگهداری پنتا اریتریتول

برای اینکه از پنتا اریتریتول به مدت زمان طولانی و بدون رخ دادن خطرات جدی نگهداری کنید باید نکاتی را از قبل در نظر داشته باشید. ابتدا باید بدانید در اکثر مواقع تنها 2 سال پس از تولید می توانید از آن استفاده و نگهداری کنید. مکانی که از مونو پنتال نگهداری می کنید نیز باید دارای تهویه مناسب بوده، سربسته و به دور از بارش باران و رطوبت و خشک و خنک باشد.

همچنین داشتن تهویه مناسب محیط نیز شرط اصلی نگهداری از آن است. علاوه بر این ترجیحا باید بسته های حاوی این ماده را جایی قرار دهید که چند سانتی متر از زمین فاصله داشته باشد. در نظر داشته باشید که هنگام نگهداری از پنتا اریتریتول باید آن را به دور از مواد مشتعله، منابع گرمایشی، حرارت شدید، مواد اسیدی و نور آفتاب نگه دارید.

 

نکات ایمنی هنگام استفاده از پنتا اریتریتول

همانند هر ماده شیمیایی دیگر، پنتا اریتریتول نیز به دلیل شیمیایی بودنش نکات ایمنی مهمی دارد. رعایت این نکات هنگام نگهداری و استفاده از آن باعث ایمنی بیشتر افراد شده و خطرات احتمالی را از آن ها دور می کند. به همین خاطر نیز در ادامه مهمترین نکات ایمنی مربوط به مونو پنتا را بیان خواهیم کرد.

 • این ماده را دور از دسترس کودکان قرار داده و مراقب کودکان باشید که این ماده را با یک ماده خوراکی اشتباه نگرفته و آن را به دهان نبرند. چراکه ظاهر آن ها به شبیه کریستال های شکری است.
 • به طور کلی خطر مسمومیت و یا خطرات شدید دیگر برای آن ثبت نشده است. اما باید در نظر بگیرید در صورت تماس این ماده با پوست دست و یا چشمان انسان، شاهد نشانه هایی از حساسیت مانند خارش، سوزش و التهاب خواهید بود.   

رسیدن غبار این ترکیب شیمیایی به دستگاه تنفسی شما و استنشاق آن باعث تحریک ریه، سرفه، تنگی نفس و خس خس گلو می شود