کرج, بلوار هفت تیر, ساختمان نقشینه 02632762296

متیلن کلراید » دی کلرومتان

شماره تماس برای اطلاع از قیمت ها

02632762296
09121763663
09121844692

متیلن کلراید چیست و چه خواص و ویژگی هایی دارد؟

متیلن کلراید یا دی کلرومتان، یک نوع حلال آلی و پرکاربرد در صنایع و مشاغل مختلف است. این ماده از مشتقات مولکول متان است که به در آن جای دو هیدروژن را کلرین گرفته است و می توان آن را با واکنش بین گاز کلرین و متان یا کلرومتان در دمای 400 تا 500 درجه سانتی گراد تولید کرد. از این حلال آپروتیک و قطبی می توان در فرآیندهای شیمیایی به عنوان یک حلال صنعتی استفاده کرد. هنگام خرید این محصول باید به کیفیت آن دقت کنید؛ چراکه انتخاب کیفیت متیلن کلراید در کیفیت محصول تولید شده با آن بسیار موثر است.

امروزه این شرکت های مختلف ایرانی و خارجی دست به تولید این ماده زده اند. یکی از کیفیت ترین و بهترین متیلن کلرایدها را شرکت بازرگانی نامور عرضه می کند. برای اطلاع از کیفیت محصول، مشاوره پیش از خرید و اطلاع از نحوه قیمت گذاری می توانید با شماره 09121763663 تماس بگیرید. همچنین با متخصصین فروش این شرکت می توانید در مورد قیمت و نحوه خرید سایر محصولات مانند دی متیل فرمامید، انواع پترورزین مانند پترورزین c9 و پترورزین c5، استون، اروزیل، پتاس، تیتانیوم دی اکسید، مونو پروپیلن گلیکول، سیکلوهگزانون و پلی وینیل الکل نیز صحبت کنید.

خواص فیزیکی متیلن کلراید

همانطور که در بالا نیز گفتیم متیلن کلراید حلالی با بوی شیرین، نفوذ بسیار بالا، بی رنگ و شبیه به اتر است. بوی این ماده بیشتر شبیه کلروفورم می باشد. جالب است بدانید این ماده بر خلاف تصور عموم غیر قابل احتراق است و در صورت نبودن رطوبت زیاد در محیط اطراف، این ماده به نسبت بقیه ترکیبات پایداری بیشتری دارد. برخی دیگر از خصوصیات این ماده عبارت است از :

 • از آنجایی که دی کلرومتان مایع است، باعث خوردگی پلاستیک، لاستیک و مواد مشابه می شود. از این رو باید هنگام تماس این دو ماده دقت زیادی به خرج داد.
 • نقطه ذوب این ماده 7/96- درجه سانتی گراد می باشد و نقطه جوش آن 39.6 درجه سانتی گراد است.
 • این ماده محلول در اتیلن استات، الکل، هگزان، دی اتیلن اتر و بنزن است.

متیلن کلراید

متیلن کلراید چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم متیلن کلراید کاربردهای متفاوتی دارد. به طور مثال می توان در داروسازی، تولید مواد شوینده، غذا و آشامیدنی و تولید اسپری ها از این حلال استفاده کرد. اما کاربرد آن در صنعتی همچون تولید رنگ، رزین پلی کربنات و چسب بسیار شناخته شده تر است. در ادامه در مورد مهمترین کاربردهای این ماده بیشتر توضیح خواهیم داد :

کاربرد متیلن کلراید در صنعت رزین

رزین ماده ای چسبناک همچون صمغ است که در صنایع مختلف همچون غذا و خوراکی، تولید چسب و انواع رنگ ها استفاده می شود. طبیعی است که برای پاک کردن این ماده سخت به حلال بسیار عالی نیاز داریم که یکی از بهترین حلال ها برای این ترکیب، متیلن کلراید است.

کاربرد متیلن کلراید در صنعت چسب

یکی دیگر از کاربردهای مورد توجه متیلن کلراید، در تولید چسب است. به خصوص اینکه در افرادی که در صنایع ساخت و ساز هستند از این ماده برای متصل کردن قطعات پلاستیکی استفاده می شود. علاوه بر این متیلن کلراید ماده اصلی در ساخت چسب های جوشکاری پلاستیک به حساب می آید. همچنین در مهندسی عمران و ساختمان سازی، برای آزمایش مواد قیری و جداسازی چسب از اجزای آسفالت استفاده شده تا سایر فرایندهای کاری به درستی پیش برود.   

کاربرد متیلن کلراید در صنعت رنگ

کاربرد مهم دیگر متیلن کلراید، در صنعت رنگ است. این حلال به عنوان رقیق کننده مواد افزودنی رنگ ها استفاده شده و یکی از اجزای اصلی در ساخت آن ها به حساب می آید. هرچند که ترکیبات دیگر نیز در این راه کمک کننده اند اما شناخته شده ترین آن ها دی کلرومتان است. این ماده همچنین یکی از مهمترین مواد تشکیل دهنده بهترین رنگ برها و تینر رنگ است.

سایر مصارف

متیلن کلراید مصارف دیگری نیز دارد که در ادامه به بیان برخی از مهمترین آن ها می پردازیم:

 • به عنوان مواد شوینده در صنعتی تولید کفش و زیره کفش
 • به عنوان یک حلال در صنعت تولید مواد غذایی
 • به عنوان حلال در تولید دارو و صنعت دارو سازی
 • قابل استفاده به عنوان چربی زدا
 • جلادهنده وان و سرامیک

 

نکات ایمنی هنگام استفاده از متیلن کلراید

همانند هر ماده شیمیایی دیگر، متیلن کلراید نیز برای انسان و حیوانات خطرات بسیاری دارد. به همین دلیل باید هنگام استفاده از آن این موارد را در نظر گرفت، ایمنی را هنگام استفاده از آن رعایت کرد و در صورت بروز خطر و مشکل، به درستی برای حل آن اقدام کرد. به طور مثال هنگام استفاده از این ماده باید در نظر داشته باشید که اگر این ماده در مدت زمان زیاد در معرض دمای بالا باشد، با ساطع کردن گازهای سمی، باعث مسمومیت شما خواهد شد.

علاوه بر این در صورتی که این حلال به شدت گرم شود،  می تواند باعث آتش سوزی گردد. همچنین این ماده اگر با آب در تماس باشد باعث ایجاد خاصیت خوردگی شده و در محیط های کوچک، گاز تولید شده مسمومیت ایجاد می کند. بنابراین بهتر است محیطی که در آن از متیلن کلراید نگهداری می کنید محیطی خشک، خنک، به دور از اشعه، مواد اشتعال زا و رطوبت بوده و تهویه مناسب نیز داشته باشد.

هنگام مواجهه با خطر چه کنیم؟

طبق آنچه در بالا گفته شد، هنگام استفاده از متیلن کلراید باید نکاتی ایمنی را رعایت کرده و از لباس های مخصوص، دستکش، ماسک و عینک ایمنی استفاده کنید. همچنین محیطی که در آن کار می کنید باید تهویه مناسب داشته یا ترجیحا در فضای باز باشد. در صورت بروز مشکلات مختلف و تماس این ماده با بدن و اجزاء بدن شما، نکات زیر می تواند مفید واقع شود:

 • چشم: در صورت بروز مشکل و مسمویت، حتما محل را به مدت ۳۰ دقیقه با آب خالی شستشو دهید.
 • پوست بدن: در صورت تماس این ماده با پوست بدن، لباس ها را به طور کامل خارج کرده و تمام بدن را با آب و مایع فراوان بشویید.
 • استنشاق ماده: استنشاق این ماده باعث تنگی نفس، خس خس سینه، مشکلات حاد تنفسی و سرفه می شود. در صورت بو کردن زیاد از حد متیلن کلراید، فرد را به محیط آزاد برده و در صورت لزوم با پزشک تماس بگیرید.

بلع: اگر به طور تصادفی مقداری از این ماده وارد دهان شما شد به احتمال زیاد دچار حالت تهوع، استفراغ و اسهال می شوید. در چنین شرایطی بهتر آن است که به پزشک مراجعه کنید