کرج, بلوار هفت تیر, ساختمان نقشینه 02632762296

ضدیخ » مونو اتیلن گلیکول

شماره تماس برای اطلاع از قیمت ها

02632762296
09121763663
09121844692

معرفی ضدیخ و انواع آن

نام ضدیخ را اکثر ما در مواجهه با روزهای سرد زمستان شنیده ایم و اکثرا از آن برای جلوگیری از یخ زدگی موتور ماشین ها استفاده کرده ایم. اما شاید بیشتر ما ندانیم این ماده پر استفاده و مهم چیست و چه کاربردهای دیگری دارد. ضد یخ ماده ای رنگی بر پایه آب است که معمولا از ترکیب آب مقطر با نوعی الکل تشکیل شده است. این ماده قادر است نقطه انجماد و نقطه جوش آب را تغییر دهد.

در بیشتر محصولات ماده اصلی تشکیل دهنده ضد یخ، مونو اتیلن گلیکول یا ام ای جی ( MEG ) است. مونو اتیلن گلیکول مایعی شفاف، بی رنگ و بدون بو است که قابلیت حل در اکثر حلال های آلی را دارد. این ماده خاصیت جابجایی حرارت را دارد. به همین دلیل در تولید محصولاتی مانند ضد یخ از آن استفاده می شود. البته گاهی بعضی از شرکت های تولید کننده، به جای ام ای جی از متیل الکل یا متانول برای ساخت ضدیخ استفاده می کنند که مسلما کیفیت ام ای جی را ندارد‌‌؛ چراکه مونو اتیلن گلیکول، علاوه بر اینکه مانع از یخ زدگی می شود، بلکه مانع جوش آوردن مایع خنک کننده داخل موتور در تابستان و در دمای بالای صد درجه نیز هست.

انواع ضدیخ

به طور کلی دو نوع ضد یخ در بازار موجود است که عبارتند از ضدیخ های روغنی که پایه اصلی آن ها مواد معدنی است و ضد یخ اسیدی یا الکلی که از مواد آلی تشکیل شده اند. در این میان بهترین نوع ضد یخ های اسیدی یا الکلی هستند. اما نباید منکر مزایای زیاد همه انواع این محصولات شد.

پیش از برشمردن مزایا و کاربردهای این محصول لازم است یادآوری کنیم که برای اطلاع از نحوه خرید بهترین و با کیفیت ترین ضدیخ های موجود در بازار و اطلاع از قیمت آن ها می توانید با شماره 09121763663 تماس بگیرید. همچنین با متخصصان بازرگانی نامور می توانید در مورد نحوه خرید محصولات دیگر مانند استون، اروزیل، پتاس، تیتانیوم دی اکسید، مونو پروپیلن گلیکول، سیکلوهگزانون، مالئیک انیدرید و پلی وینیل الکل نیز صحبت کنید.

کاربرد و مزایای ضدیخ

همانطور که گفتیم ضدیخ های تولید شده با مونو اتیلن گلیکول بسیار با کیفیت تر از ضد یخ هایی است که از ترکیبات دیگر برای ساخت آن ها استفاده شده است. اما آنچه باید بدانید این است که ضد یخ ها از جمله محصولاتی هستند که مزایای بسیار زیادی دارند و این موضوع در مورد همه انواع آن ها صدق می کند. برخی از مهمترین ویژگی ها و کاربردها عبارت است از:

 

ضدیخ

 

ضد یخ از یخ زدگی آب در ماشین جلوگیری می کند

همانطور که از نام ضدیخ پیداست، مهمترین و معروف ترین کاربرد و مزیت آن، جلوگیری از یخ زدگی مایعات است. کاربرد آن به دلیل این ویژگی در خودروها بیشتر به چشم می خورد. چرا که اجزاء موتور فلزی بوده و حرارت حاصله از کار کردن آن توسط آب کاهش پیدا می کند. اگر این آب در سرمای زمستان یخ بزند، آسیب جدی به موتور وارد کرده و باعث ترک خوردن قطعات فلزی می شود. اما ضد یخ نقطه یخ زدگی آب را در موتور، از 0 درجه به منفی 37 درجه سانتی گراد تغییر می دهد.

ضدیخ از جوش آوردن جلوگیری می کند

همانطور که می دانید در فصول گرم سال که هوا ممکن است به بالای 40 درجه سانتی گراد برسد، جوش آمدن آب داخل موتور می تواند خطر جدی برای اتومبیل ها باشد. اما موادی که در ساختار ضدیخ ها استفاده می شوند، علاوه بر کاهش نقطه یخ زدگی آب، باعث افزایش نقطه جوش آب نیز می شوند. به دلیل اینکه ضد یخ نقطه جوش آب را از 100 درجه به 240 تا 270 درجه سانتی گراد افزایش می دهد و از بروز خطرات اینچنینی جلوگیری می کند.

جلوگیری از تشکیل رسوبات با ضدیخ

آبی که در موتور وجود دارد دارای املاح معدنی بسیار است. ماندن این آب در اجزاء و قطعات مختلف می تواند باعث افزایش رسوبات شود. چرا که املاح به مرور زمان ته نشین شده و به دیواره ها، کف و جاهای دیگر قطعات رسوب می کنند. زیاد شدن میزان آن نیز باعث خراب شدن تدریجی موتور می شود. اما ضد یخ باعث رفع این رسوبات و جلوگیری از تشکیل آن ها در قطعات مختلف موتور می شود. به همین دلیل است که در اکثر مواقع از آن برای رسوب زدایی لوله های مختلف مانند لوله های شوفاژ یا لوله های موتورخانه ها و لوله های آب استفاده می شود.

حفاظت از قطعات موتور در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی

همانطور که می دانیم اکثر قطعات موتور از فلز تشکیل شده اند. این قطعات ممکن است در گذر زمان و در اثر رسیدن رطوبت به آن ها، زنگ بزنند و خوردگی پیدا کنند. اما ترکیبات ضد یخ به گونه ای است که از خوردگی قطعات فلزی و ایجاد اکسید آهن و زنگ زدگی فلزات جلوگیری می کند. همینطور در اکثر مواقع از قطعات پلاستیکی و لاستیکی در برابر پوسیدگی نیز حفاظت می کند.

نکات مهم هنگام نگهداری و استفاده از ضدیخ

درست است که ضدیخ یک مایع با کاربردها و مزایای بسیار بالاست، اما اگر ندانیم چطور از آن نگهداری کنیم، به چه مقدار از آن مصرف کنیم و هنگام استفاده از آن چه نکاتی را در نظر بگیریم، ممکن است تاثیر خود را از دست داده و حتی مشکلاتی نیز به وجود بیاورد. نکاتی که باید در رابطه با استفاده از ضد یخ بدانید عبارت است از:

  • هیچگاه به طور خالص از ضدیخ استفاده نکنید. بهترین روش آن است که نصف آب را با نصف ضدیخ مخلوط کنید. برای این منظور بهتر است از آب رادیاتور یا آب هایی که سختی پایین دارند استفاده کنید.
  • هرگز از این مایع را در حالی که موتور روشن بوده و گرم است استفاده نکرده و پس از سرد شدن موتور نسبت به استفاده از آن اقدام کنید. با اینکار از ترک خوردن یا سوختن بلوک موتور خود جلوگیری می کنید.
  • از ترکیب چند مدل و نوع ضدیخ با هم پرهیز کنید.
  • هنگام نگهداری آن را در مجاورت منابع گرما و حرارت قرار ندهید.
  • هنگام استفاده از آن مراقب باشید ضدیخ روی پوستتان نریزد، چرا که در اکثر مواقع باعث سوختگی و ایجاد التهابات پوستی می شود.