کرج چهار راه مصباح 02632209749

رزین اپوکسی

اپوکسی نوع بهبود یافته رزین است .اصطلاح اپوکسی به گروهی از مواد شیمیایی گفته میشود که در آن یک اتم اکسیژن با دو اتم کربن پیوند داشته باشد. رزین اپوکسی (Epoxy Resin) مصالحی دو جزئی است که از ترکیب رزین اپوکسی و سخت کننده یا هاردنر تشکیل شده است و زمانی که پخت می‌شود اتصال سخت و بادوامی ایجاد می‌کند و خاصیت چسبندگی بسیار خوب به بسترهای مختلف بویژه فلزات را دارد، به علت غلظت کم و قدرت نفوذ بالای خود دارای مقاومت شیمیایی بالا (بویژه در محیط های شدید اسیدی و قلیایی) می‌باشند.

کاربردهای رزین اپوکسی
پرکردن و آب بند کردن ترک های سطوح
چسباندن بتن تازه به بتن سخت شده
وصله زنی و ترمیم ترک ها
ساخت قالب‌های مستحکم
تقویت، ترمیم و مقاوم‌سازی انواع سازه‌ها
محافظت از لوازم خانگی (به علت قابلیت جلوگیری از فرسودگی)

توضیحات بیشتر در مورد رزین اپوکسی

استفاده از رزین‌اپوکسی به عنوان چسب بویژه در کاربردهای صنعتی
سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی
صنایع کامپوزیت
رنگ آمیزی
لمینت
پوشش و درزگیری
تعمیرات
جواهرسازی
اتومبیل سازی
کف پوش کارخانه‌ها و سایر سطوح جهت افزایش مقاومت بتن در برابر عوامل خوردگی و مواد شیمیایی
کفپوش اپوکسی آنتی‌استاتیک کانداکتیو مناسب برای هدایت الکتریسیته ساکن
کفپوش اپوکسی آنتی‌باکتریال مناسب برای مراکز بهداشتی
روکش در کف سالن‌ها
فرآوری اصولی سنگ
استحکام‌ بخشی به سنگ
جلادهی بعد از ساب
ایجاد مقاومت‌ برای چوب و پر کردن منافذ
ساخت وسایل مختلف مانند میز، انواع بدلیجات و …
مزایای رزین اپوکسی نسبت به چسب ها و فیلرها
چسب‌ها و فیلرها به زمانی برای خشک شدن نیاز دارند، اما اپوکسی با دو جزء ترکیب میشود و واکنشی شیمیایی نشان می‌دهد که این واکنش باعث می‌شود اپوکسی سفت شود.
مدت زمانی که باید با رزین اپوکسی دوجزئی کار کنید بستگی به ساختار شیمیایی هاردنر دارد.
برای کارهای کوچک و غیرصنعتی می توانید از اپوکسی یک دقیقه‌ای استفاده کنید؛ اما به طور کلی هر چه اپوکسی‌به زمان بیشتری برای سخت شدن نیاز داشته باشد، دوام و استحکام بیشتری نیز خواهد داشت.

فرآیند پخت رزین اپوکسی
رزین اپوکسی ابتدا به شکل مایع بوده و هنگام پخت در اثر واکنش شیمیایی و ترکیب با هاردنر به حالت کاملا جامد درمی‌آید. به این مراحل curing time یا زمان پخت گفته می‌شود. پخت رزین‌اپوکسی شامل دو مرحله است:

مرحله اولیه
بعد از ترکیب شدن رزین‌اپوکسی و هاردنر ، کمی سفت شده و حالت چسبناک و ژل مانند به خود می‌گیرد.

مرحله نهایی
در مرحله نهایی رزین کاملا سفت شده و می‌توان با استفاده از سنباده زنی و پولیش به آن شکل داد. بعد از حدود 7 روز که رزین مقاومت خود را به طور کامل به دست آورد، میتوانید به رزین پیچ و مهره نصب کنید.

تمام اپوکسی‌ها دارای دو بخش هستند: رزین و عامل پخت. زمانی که این دو با هم واکنش نشان می‌دهند، فرآیند سخت شدن اتفاق می‌افتد.
عامل پخت
عامل پخت یکی از مهمترین عوامل در کیفیت رزین اپوکسی هنگام پخت است. دستورالعملهای متفاوتی برای عامل وجود دارد؛ یکی از رایج‌ترین آن‌ها ترکیب آمید و پلی آمید است.

دما
دما نیز نقش بسیار مهمی در پخت اپوکسی دارد. گرما باعث تسریع زمان پخت میشود اما سرما فرآیند پخت را آهسته می‌کند. سرما برای زمان ذخیره و نگهداری اپوکسی مناسب است.

رزین اپوکسی شفاف
اپوکسی شفاف بدون رنگ بوده و نسبت به دیگر اپوکسی‌ها از مزایای زیر برخوردار است:

درجه سمیت کمتر، زمان کاربردپذیری بیشتر، فرسایش کمتر در معرض هوا، مقاومت شیمیایی بالاتر، مقاومت در برابر فرسودگی، استحکام بالا، براقیت بالا، سرعت پخت، عدم تفکیک رنگ، بدون رنگ پریدگی و خاصیت تراز بالا.

 


چگونه می‌توان اپوکسی را رقیق کرد؟
با استفاده از اتر، بوتاندیول دی گلیسیدیل اتر یا تری متیلولپروپان تری گلیسیدیل اتر، میتوان رزین را رقیق کردو غلظت آن را به میزان دلخواه درآورد. همچنین برای تغییر فرمولاسیون اپوکسی می‌توان از مواد مختلف استفاده کرد برای مثال اضافه کردن پرکننده‌های معدنی مانند تالک، سیلیکا، الومین، انعطاف دهنده‌، کاهنده ی ویسکوزیته، رنگ، حجم دهنده، تسریع کننده، تقویت کننده‌های چسب و … .

پاک کردن اپوکسی
اپوکسی در حالت عادی به شکل مایع است اما در ترکیب با هاردنراول گرم شده و بعد رفته رفته سرد و سخت می‌شود و به ماده‌ای بسیار چسبناک تبدیل می شود. از طرفی بعد از آنکه خشک و سفت شد براحتی نمیتوان آن را پاک کرد.
برای پاک کردن اپوکسی اول باید آن را به حالت مایع یا ژلی تبدیل کنید تا بتوانید رزین را پاک کنید.

برای پاک کردن رزین سه روش مختلف وجود دارد:
مواد شیمیایی
انجماد
قدم اول برای پاک کردن اپوکسی ابتدا دستکش دست کنید و حتما از عینک ایمنی و ماسک فیلتردار استفاده کنید.

پاک کردن رزین به روش گرما دهی
سطحی که به اپوکسی آغشته شده است را استون بزنید و به مدت یک ساعت یا بیشتر، صبر کنید تا سطح با استون در تماس باشد. مراقب باشید که استون سطح آغشته به رزین را از بین نبرد.
و به خاطر داشته باشید که استات، تری استات و الیاف مد آکریلیک در استون حل می‌شوند. استفاده از این محصولات باعث ایجاد حفره‌هایی می‌شود که قابل ترمیم نیستند.

پس ازاین کار ، حدود چند دقیقه محل را با سشوار صنعتی ، داغ کنید. برای اینکه اپوکسی نرم شود ، باید دما به بیش از 200 درجه برسد. هرگز سشوار را روی یک نقطه ثابت نگه ندارید و حتما آن را روی سطح حرکت دهید.
در سطوح پلاستیکی و چوبی ممکن است سطح در اثر حرارت زیاد بسوزد. وقتی
اپوکسی نرم شد، آن را با استفاده از کاردک پلاستیکی یا پشت چاقو جدا کنید.

پاک کردن اپوکسی با استفاده از مواد شیمیایی
به این نکته توجه کنید که مواد شیمیایی ممکن است ، موجب آسیب به سطوح به پارچه ای، پلاستیکی، وینیل یا … شود وممکن است سطح در ماده شیمیایی حل شده و آن را از بین ببرد.
مواد شیمیایی مانند اکسیدان 3 و 4 به سرعت مشتعل می‌شود. استفاده از تینر نقاشی بهترین راه حل است ؛ زیرا استون تینر نفاشی اپوکسی را به راحتی نرم می‌کند.
ماده شیمیایی را به طور مستقیم روی اپوکسی قرار دهید. میتوانید دستمالی را به ماده شیمیایی آغشته کرده و بعد روی سطح قرار دهید. بعد از یک ساعت باید اپوکسی به حالت نرم یا به صورت ژل در بیاید.
2 تا 3 قاشق غذاخوری تری سدیم فسفات را در داخل یک گالن آب گرم بریزید و ترکیب کنید. سپس مخلوط را روی لکه ریخته و با اسفنج پخش کنید. بعد از 5 دقیقه ماده را پاک کنید.

اول با کاردک پلاستیکی رزین را بتراشید و آن را با دستمال کاغذی جدا کنید. اگر مقداری اپوکسی روی سطح باقی ماند، ماده شیمیایی را روی آن ریخته و صبر کنید تا شل شود و بعد آن را از روی سطح پاک کنید. در آخر با استفاده از دستمالی تمیز و آب گرم سطح را کاملا تمیز کنید.

 

پاک کردن اپوکسی به روش انجماد
برای این کار به اسپری منجمد کننده نیاز دارید که میتوانید از از ابزار فروشی‌ها تهیه کنید
قبل از استفاده باید آن را به خوبی تکان دهید بعد از فاصله 30 سانتی‌متری روی لکه اسپری کنید. بعد از اسپری کردن، رزین اپوکسی منجمد و شکننده می‌شود. سپس با استفاده از کاردک پلاستیکی یا چاقویی کند می‌توانید لکه رزین را بشکنید.

اشتراک گذاری :

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp