کرج چهار راه مصباح 02632209749

آدیپیک اسید

شماره تماس برای اطلاع از قیمت ها :

02632209749
09121763663
09121844692

آدیپیک اسید چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

آدیپیک اسید جزء ترکیبات آلی است و ازین رو در زنجیره اسیدهای چرب قرار می گیرد. جالب است بدانید این نوع اسید در بدن انسان نیز وجود دارد. به طور مثال در کبد و کلیه و همچنین مایعات طبیعی بدن انسان مثل ادرار، مدفوع، خون و بزاق دهان نیز این مایع یافت می شود. در بازار امروز هم انواع خارجی و هم ایرانی از این محصول موجود است که در اکثر مواقع کیفیت برند داخلی از نمونه مشابه خارجی بسیار بهتر است.

از آنجایی که کیفیت این ماده در کیفیت مواد تولیدی با آن تاثیر می گذارد، باید مطمئن باشید بهترین آدیپیک اسید را تهیه می ‌کنید. شرکت بازرگانی نامور عرضه کننده بهترین و با کیفیت ترین برندهای این محصول و محصولات دیگر مانند استون، اروزیل، دی متیل فرمامید، پتاس، تیتانیوم دی اکسید، سیکلوهگزانون، مالئیک انیدرید و پلی وینیل الکل است.

برای رفاه حال مشتریان، امکان خرید اینترنتی این محصول از طریق سایت فراهم شده است. همچنین با شماره گیری 09121763663 می توانید با مشاوران سایت در ارتباط باشید. در ادامه به منظور انتخاب بهتر، با خصوصیات این ماده به طور کامل آشنا می‌شویم.

آدیپیک اسید

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آپیدیک اسید

آدیپیک اسید که با نام ادیپات نیز شناخته می شود، یک محلول اسیدی ضعیف و محلول در آب، با حالتی جامد، سفید رنگ و بدون بو است و به همین خاطر می توان در اسیدی کردن و طعم دهندگی مواد از آن استفاده کرد. همچنین این ماده در تولید پلیمرهای نایلون نقش به سزایی دارد. دمای ذوب این مایع حدود 305 درجه فارنهایت و دمای جوش آن حدود  337 درجه فارنهایت است. می توان گفت یکی از مهمترین دی کربوکسینیک ها، آدیپیک اسید است که کاربردهای خاصی دارد. در ادامه به کاربردهای گسترده این مایع در صنایع مختلف می پردازیم.

کاربردهای آدیپیک اسید

پس از اینکه به طور کلی و کامل درباره شکل و خاصیت های آدیپیک اسید اطلاعات کسب کردیم، وقت آن است که بدانیم اصلا این مایع به چه منظور استفاده می شود. چند نمونه از مهمترین کاربردهای این ماده عبارت است از:

  • آدیپیک اسید و ساخت نایلون: تا کنون بیشترین کاربرد این اسید برای تولید نایلون بوده است. به همین خاطر در ترکیبات موادی مثل الیاف ها، پلاستیک های مختلف و پاکت های پلاستیکی بسته بندی نقش به سزایی دارد.
  • آدیپیک اسید و صنایع داروسازی: خود این اسید خاصیت دارویی ندارد اما در داروسازی استفاده می شود. این اسید باعث می شود داروها در برخورد با معده سریع متلاشی نشوند و فواصل مصرف دارو کاهش یابد.
  • تولید مواد خوراکی: این اسید در مواد غذایی که باید حالت ژلی و یا طعم ترش داشته باشند استفاده می شود.
  • آدیپیک اسید و روان کننده ها: جالب است بدانید در صنایع ساخت توربین ها، صنایع نظامی، هوانوردی و موارد مشابه، از این اسید به منظور روان کننده و افزایش مقاومت در برابر خوردگی استفاده می شود.
  • آدیپیک اسید و کاغذ: این ماده برای ساخت محصولاتی مانند رزین هایی که ضد آب هستند و همچنین در ساخت کارتن و پاکت هایی که با مایعات فراوان در ارتباطند مانند پاکت شیر، استفاده می شود.
  • تولید الکترولیت باتری: از نمک های مختلف این مایع برای ایجاد نقش الکترولیت در باتری استفاده می شود.
  • آدیپیک اسید و روغن لحیم کاری: این مایع برای جلوگیری از خوردگی در لحیم کاری و سهولت تمیز کردن مواد اضافه به کار می رود.
  • محافظت از شیشه: برای ضد خش و خط کردن شیشه های ماشین و وسایل مشابه و همچنین راحت تمیز شدن آن ها از این اسید استفاده می شود.

آدیپیک اسید و دباغی پوست: این مایع در مبحث ساخت پوست نیز کاربرد دارد و باعث می شود پوست مقامت بیشتری پیدا کرده، تجزیه نشود و عمری طولانی تری نیز داشته باشد.

نکات ایمنی هنگام استفاده

آدیپیک اسید از جمله مواد شیمیایی است که بلع و استشمام آن ممکن است به انسان و سایر موجودات زنده آسیب های جدی وارد کند. علاوه بر این هر ماده شیمیایی ممکن از در شرایط خاص و در هنگام قرارگیری کنار بقیه مواد مشکل ساز شود. بنابراین لازم است هنگام استفاده از این ماده نکات ایمنی را نیز رعایت کنید. لازم است هنگام نگهداری و استفاده از این ماده نکات ایمنی زیر را در نظر بگیرید :

استفاده از عینک مخصوص

این اسید اگر در کنار غشای تحریک پذیر باشد می تواند باعث خطرات جبران ناپذیری شود و چشم شما را تحریک کند و به بینایی شما آسیب بزند. در نتیجه حتما در هنگام استفاده از این مایع عینک مخصوص و یا محافظ صورت بگذارید و در صورت بروز حادثه آن را با آب سرد شستشو داده و حتما به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

استفاده از دستکش مخصوص هنگام استفاده از آدیپیک اسید

به یاد  داشته باشید این ماده نیز مانند سایر مواد شیمیایی ممکن است باعث بروز حساسیت های پوستی شود. بنابراین تعجب نکنید اگر هنگام تماس پوست شما با آن، دچار سوزش پوست، قرمز و ملتهب شدن آن و یا خارش شدید. برای جلوگیری از بروز این اتفاقات حتما باید هنگام کار با این ماده از دستکش های مخصوص استفاده کنید.

جلوگیری از پراکندگی

از آنجایی که اگر آدیپیک اسید به صورت غبار باشد می تواند به سرعت پخش و پراکنده شود، پس باید در ظروف مخصوص نگهداری شود. در صورت پخش شدن آن در هوا و در صورت مساعد نبودن محیط نگهداری ممکن است خطر انفجار شما را تهدید کند. بنابراین لازم است هنگام کار کردن با این ماده، در صورت فراهم بودن امکانات در فضای باز و به دور از باد قرار بگیرید تا خطر انفجار شما را تهدید نکند.  

مکان نگهداری از آدیپیک اسید

برخی از افراد ترجیح می دهند مقدار زیادی از آدیپیک اسید را برای مصارف گوناگون یا به قصد راه اندازی کسب و کار خریداری کرده و در انبار از آن نگهداری کنند. اما به یاد داشته باشید محل نگهداری از این ماده باید شرایط خاصی داشته باشد.

در ابتدا باید بدانید محیط باید خشک باشد و بسته های حاوی این ماده را به دور از رطوبت، بارش باران و آب نگه دارید. همچنین این بسته ها باید از منابع حرارت زا، اشتعال زا و مواد اسیدی و جرقه به دور باشند. مکان مورد نظر باید تهویه مناسب داشته باشد و حتی المقدور خنک نیز باشد.

 

ویکی پدیا » آدیپیک اسید